A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Filename: models/Publishmodel.php

Line Number: 299

Adak

Adak

Adak Nedir?

Adak adamanın amacı; çok istediğiniz bir şeyin gerçekleşmesi ve bu sayede yoksullara hayır niteliğinde kurban eti dağıtmaktır. Dileğin yerine gelmesi, çok istediğiniz bir şeyin olması, bela ve musibetlerden korunmak niyetiyle de kurban adanabilir.

Dileğinizin gerçekleştiğinde, namaz kılmak, oruç tutmak gibi niyetlerde bulunulduğu gibi adak adamak için de niyette bulunabilirsiniz. Tüm niyetler kabul gördüğünde mutlaka adağınızı yerine getirmeniz gerekir. Bu Müslüman dininde farzdır. Söz verip yerine getirmemek de büyük günahtır.

Allah’ın kabul ettiği dileğiniz için adadığınız kurbanlar size ahiret gününde sevap olarak geri dönecektir. Kısa zamanda adağınızı yerine getirmelisiniz. Her niyette olduğu gibi söz vermek de farzdır.  Dileğiniz olduğunda namaz kılmak niyetini hemen yerine getirmelisiniz. Cenabı Allah sizin dileğinizi yerine getirdi ve gönlünüzden geçeni size bahşettiyse sizin de adadığınızı hemen yerine getirmeniz gerekir. Aksi halde büyük günaha girersiniz.

Adak Kurbanı : Dinen mübah bir şarta bağlı olarak kesilen kurbanlardır. "Şu işim gerçekleşirse bir kurban kesmek üzerime vacip olsun" diye adanıp, yani Allah'a söz verilip, o iş gerçekleşince kesilen kurbandır. Bu kurbanın kesme zamanı şartın gerçekleştiği zaman başlar. Dini hükmü vaciptir. Kesilmemesi manevi sorumluluk sebebidir.

Akika Kurbanı : Yeni doğan kız ve erkek çocuklar için şükür amacıyla kesilen kurbana, "akika kurbanı" adı verilir. Akika kurbanı kesmek sünnettir. Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden bulûğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçının kesilerek ağırlığınca altın tasadduk edilmesi müstehaptır.

Şükür Kurbanı : Sadaka niyetiyle herhangi bir mecburiyet olmaksızın kesilen kurbanlardır. Ev, araba vb. mal edinen kişiler tarafından kesilebileceği gibi kazadan beladan muhafaza olmak amacıyla da kesilebilir. Vefat etmiş din büyükleri ve aile fertleri için kesilen kurbanlarda nafile kabul edilir

Nafile Kurbanı: Herhangi bir mecburiyet olmaksın kesilen kurbanlardır.

ADAK TÜRLERİ

Bağışta bulunabileceğiniz adak türlerinden dilediğinizi seçebilir ve gönül rahatlığı ile adağınızı adayabilirsiniz.

ONLİNE ADAK ADAMA

Hiç vakit kaybetmeden en hızlı ve güvenilir şekilde adağınızı adamak için
aşağıdaki işlemleri sırası ile gerçekleştirmeniz yeterli.