BLOGHangi Hayvanlar Adak ve Kurban Olarak Kesilemez?

Yayınlanma Tarihi: 04.12.2015. Saati: 14:35 12 Yorum

İki gözü kör olanlar, kulakları ve tek kulağı kesik olan hayvanlar kurban edilemez. Yürüyemeyecek kadar topal olan hayvanlar, boynuzlarının ikisi ve biri kökünden kırılmış olan hayvanlar, dişlerinin çoğu düşmüş olan hayvanlar, kuyruğunun yarıdan fazlası kesik olan hayvanlar, kemiklerinde ilik kalmamış derecede düşkün olan hayvanlar, hayaları ve memelerinin uçları kopmuş olan hayvanlar, doğuştan kulaksız ve kuyruksuz olan hayvanlar, pislik yiyen hayvanlar kurban olamaz.

Bu hayvanları kesmek Allah katında büyük günahtır.

Kesilse bile mundar olur bu yüzden bu hayvanların adak ya da kurban olması günahtır.

Adak Kurbanı Ne Zaman Kesilmelidir?

Yayınlanma Tarihi: 03.12.2015. Saati: 14:35 12 Yorum

Adak kurbanları ikiye ayrılmaktadır. Bunlar Allah rızası için kurban keseceğim diyerek bir adak adamak sizi kurban kesmeye vacip hale getirir. Bu adak dilendiği zaman yerine getirilir. Eğer dileğiniz gerçekleştiyse çok geçmeden adağı yerine getirmek gerekir.

Eğer adak erkenden yerine getirilmezse günah sayılır. Nasıl ki Allah dileğinizi ertelemeyip size verdiyse bunu da es geçmemek gerekir.

Adak kurbanı, her şeye adanabilir, isterseniz ''üniversiteyi kazanırsam ben bir kurban keseceğim'' diyerek kurban adayabilir, dilerseniz ''ben iyileşeyim şifa bulayım hemen kurban keseceğim'' de diyebilirsiniz.

Her ikisi de adak kurbanıdır ve adak yerine kısa zamanda getirilmelidir. Dileğiniz gerçekleşmediyse adak kurbanını yerine getirmeniz gerekmez.

Adak kurbanını kestikten sonra yemeniz haramdır yakınlarınız ve siz adak kurbanı etini yiyemezsiniz. Yardıma muhtaç insanlara vermeniz gerekir, çünkü hısım akraba da dâhil yenmesi günahtır.

BAĞIŞ KURUMLARI

Yardımda Bulunabileceğiniz Hayır Kurumlarından Dilediğinizi Seçip Bağışınızı Yapabilirsiniz.