BLOGKurban Kesmenin Dinimizdeki Yeri Nedir?

Yayınlanma Tarihi: 04.12.2015. Saati: 14:35 12 Yorum

Kurban kesmek bir ibadettir. Kur'an-ı Kerimde de kurban kesmek ile alakalı onlarca ayet bulunur. Hz. İbrahim'in oğlu İsmail yerine ALLAH tarafından bir kurban verildiği de bilinir.

Her ümmet için ALLAH rızasını yerine getirmek için, hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık diyerek de belirtilmiştir.

Kestiğiniz kurban adak değilse, sizde yiyin ve ihtiyacı olan tüm yoksullara yedirin ve yararlanmasını sağlayın diye kurban etini dağıtmayı farz bilmiştir.

Kurban kesmek Allah rızası için yapılsa da ayrıca, hadisler ve ayetlerde de belirtilen; kestiğiniz kurban Allaha ulaşmaz, fakirlere ulaştırdığınız ve dağıttığınız kurbanlar da Allaha ulaşmaz, ulaşacak olan tek şey vardır o da amellerinizdeki sevaplar ve niyetlerdir.

Kurbanı yardım niteliğiyle kesiyorsanız, fakirleri de düşünerek dağıtıyorsanız Allah da bu sevabınızı gözardı etmeyecektir.

Kurban kesmenin bir ibadet olduğu da dinimizde yerini almıştır. Müslüman dininde kurban kesmek, bir ibadettir ve bu ibadet oldukça faydalı bir ibadettir.

İslami usullere uygun olarak kesilen ve dağıtılan kurban eti, hem amelinizde büyük sevaplar yazdırır, hem de fakirlerin ve sizin evinize bereket saçar.

Kurbanı Kimler Kesebilir ?

Yayınlanma Tarihi: 27.11.2015. Saati: 14:35 12 Yorum

Kurban, davar (koyun, keçi), sığır (manda, inek, dana, öküz, boğa) veya deveyi, Kurban bayramının ilk üç gününde, kurban niyeti ile kesmek demektir. 

Kurban, vacib vazifesini yerine getirerek sevaba kavuşmak için kesilir. Mukim olan, akıllı, büluğa ermiş, hür ve Müslüman erkeğin ve kadının, ihtiyaç eşyasından fazla nisap miktarı malı veya parası varsa, Kurban bayramı için niyet ederek, belli günlerde, belli bir hayvanı kurban kesmeleri vacib olur. 

Dinen karı kocadan hangisi zengin ise kurbanı o keser, ikisi zengin ise ikisi de keser, ikisi de fakir ise ikisi de kesmez. Fakir kurban kesmek zorunda değildir ama keserse çok sevap olur.

BAĞIŞ KURUMLARI

Yardımda Bulunabileceğiniz Hayır Kurumlarından Dilediğinizi Seçip Bağışınızı Yapabilirsiniz.